Prof. Dr. Haydar BAŞ - İnsanın maksadı Allah'a yürümektir; Allah'ın rızasını kazanmaktır. İnsan maksadını unutunca dünya onun elinde kocaman bir put olur

Yazarlarımız

Yazar: SADIK AFŞAR

Gerçeğin Önündeki Büyük Engel, Önyargı

“Önyargı karanlıkta kalmış olmaktan kaynaklanır. Gün ışığı onu arındırır.” - Muhammed Ali

Kabaca, önyargı,  gözün önünde duran çöp gibidir. Çöp dünya güzelliklerini göstermediği gibi, önyargı da gerçeği ve hakikati göstermez.

İnsan, her geçen gün, bir yenisinin daha inşa edildiği önyargı duvarı geç olmadan yıkılmazsa, ne yazık ki, kendi kendini sığ düşünceye hapsetmiş olacak ve içinden çıkılması güç bir duruma düşürecek. Okumuş bir cahilden başka bir şey olmayacak, çok konuşacak fakat konuşması gürültü olarak duyulacak. Bu konu üzerine fazla örnek vermeye gerek yok. Çünkü etrafınızda, önyargılarını derin kuyulara dönüştürmüş birçok insan var. Kuyuyu aydınlatsan bile, bunlar en kötü gözlerini kapatıp karanlıkta kalmaya devam ederler. Ülkenin geldiği konuma bakarak bunu daha iyi anlayabilirsin.

Önemli olan bu durumdan nasıl kurtulacaksınız? Benim naçizane fikrim (eksiklikler olabilir, sonuçta genç bir yolcuyum):

                Prensip ve ölçü sahibi olmak (okuyarak ve sosyalleşerek edinebilirsiniz) ve prensip ve ölçü sahibi olan insan(lar)ı takip etmek. Hemen itiraz etmeyin! Nasıl bilmediğiniz bir bölgeye gittiğinizde kılavuza ihtiyaç duyuyorsanız, önyargı, kibir gibi hasletlerden kurtulmak için size yol gösterecek iyi bir kılavuza ihtiyacınız olacaktır. Tabi ki takip edeceğiniz kılavuzu çok ince bir elekten geçirmeniz gerekmektedir.

İlk bakacağınız, insanı tanıyor ve yetiştiriyor mu?

Kişinin yaşantısı ile düşüncesi örtüşüyor mu?

Sözleri, yaşantısı gelip geçer nitelikte mi yoksa nesiller boyu aktarılacak özellikte mi?

Yaratılandan korkuyor ve çekiniyor mu?

Para ile satın alınabilir mi?

Tarih tekerrür ettiği için böyle insanlar tarihte de günümüzde de sivrilmiştirler. Mustafa Kemal Atatürk bu konuya yakın tarihimizden çok iyi bir örnektir. Fakat büyük lider 1938 yılında hayata gözlerini yumdu (Allah rahmet eylesin). Merak etmeyin! Her dönemin kılavuzu olmuştur ve olacaktır.

Günümüzün kılavuzu ise Prof. Dr. Haydar Baş’tır. Örneğin; “2005 yılında AB en geç 15 yıl içerisinde dağılmaya mahkûmdur” demiştir. Yıl 2016, İngiltere ayrılma kararı aldı. Diğer AB ülkeleri de daha da güçlü ayrılma sesleri duyulmaya başlandı. Üstadın, diğer tespitlerini sosyal medyadan takip edebilirsiniz (tabi gelen ışığı görmezden gelmiyorsanız).

Velhasılıkelam, anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az.

Bol güneşlenmeler.  • SADIK AFŞAR

  • Elektrik-Elektronik Mühendisi, Yüksek Lisans öğrencisi.

    Bilginin kölesi, hayalperest, düşünür, idealist, organizatör.

    Araştırmacı, analitik düşünebilen, yazılımcı, inatçı.

    Hobi; astroloji, aşçılık, bilim-kurgu/fantastik, blok yazarlığı.