Prof. Dr. Haydar BAŞ - İnsanın maksadı Allah'a yürümektir; Allah'ın rızasını kazanmaktır. İnsan maksadını unutunca dünya onun elinde kocaman bir put olur

Yazarlarımız

Yazar: UĞUR KEPEKÇİ

İcmal Gençlik Derneğine Teşekkürler

Geçtiğimiz akşam Gaziantep İcmal Gençlik Derneği, Nizip ilçesinde "Kaybolan Değerlerimiz" programı tertip etti. Başta Gaziantep İcmal Gençlik Derneği Başkanı kıymetli eğitimci Galip Akdağ'ı, kadrosunu ve İcmal gençlerini tebrik ediyorum. Sonra katılımcıları, sonra da programa iştirak eden çok değerli konukları tebrik ediyorum. 

Programda "Kaybolan Değerlerimiz" farklı açılardan ele alınarak sunum yapıldı. Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkan Yardımcısı Gaziantep Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Eyercioğlu'nun yönettiği programa; BTP Gaziantep İl Başkanı Ömer Faruk Boztepe, BTP Kahramanmaraş İl Başkanı Dilek Erdoğanyılmaz, BTP Kilis İl Başkanı Alaaddin Özkar ve biz de konuşmacı olarak katıldık.

Gayet samimi niyetlerle yapılan bu programın tesirinin, dalga dalga yayılacağına inancım tamdır. Çünkü Allah'ın(c.c.) rızasını, milletin selametini gaye edinen samimi gayretleri, Rabbimin kabul buyuracağına ve bereketlendireceğine inanıyoruz.

Yüce Allah(c.c.), Kur'an-ı Kerim'inde bunun sözünü veriyor: "Kim ahiret kazancını istiyorsa onun kazancını çoğaltırız. Dünya kazancını isteyene de dünyalık veririz; ama onun ahirette bir nasibi olmaz" (Şûrâ suresi /Ayet: 20).

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.a.) de bir hadislerinde şöyle buyuruyor: "Allah, ancak samimiyetle ve kendi rızası gözetilerek yapılan ameli kabul eder." (Nesâî, Cihâd, 24)

Tatil gününde, istirahatından fedakârlık etmek, soğuk bir kış gününde kalkıp, kimsenin nasihat dinlemediği bir zamanda salonu doldurup, başından sonuna yerinden kalkmadan programı takip eden konuklar, bizleri gelecek adına umutlandırdı. 

Böyle bir programın tertip edilmesi ve halkın katılım sağlaması, toplumun bu konuda bir ihtiyaç duyduğunu, yaşanan olumsuzluklardan şikâyetçi olduğunu gösterir.  

Programa katılanlar her biri kendi çapında, iyi niyetlerinin belirtisi olarak katkı ortaya koymuştur. Programı tertip edenler ve konuşmacılar, kaybolan değerlerimize sahip çıkmak adına, feryatlarını dile getirdiler. Dinlemeye gelen misafirler ise kaybolan değerlerini bulmak, çare aramak adına bir gayret ortaya koydular. 

İcmal Gençlik Derneğinin tertiplediği "Kaybolan Değerlerimiz" programlarının ve buna benzer programların; her gönülde, her fikirde bir tohum etkisi yapacağını, tohumların da bereketli sonuçlar vereceğine inanıyorum. 

İcmal Gençliğinin mimarı Prof. Dr. Haydar Baş Hocamız, yıllar önce; "icmal gençliği, gençliğin yıkılmaz kalesidir" demişti. Yapılan gayretler de bunu göstermektedir. Yıkılmaz kale, İcmal Gençliğini ve emeği geçen herkesi tekrar kutluyorum. İyi ki varsınız.  • UĞUR KEPEKÇİ