Prof. Dr. Haydar BAŞ - İnsanın maksadı Allah'a yürümektir; Allah'ın rızasını kazanmaktır. İnsan maksadını unutunca dünya onun elinde kocaman bir put olur

Etkinliklerimiz

Kaybolan Değerlerimiz

Kaybolan Değerlerimiz

İcmal Gençlik Derneği Gaziantep Şubesi olarak 21 Aralık 2019 tarihinde Nizip ilçemizde "Kaybolan Değerlerimiz" semineri düzenledik.

Gaziantep Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Eyercioğlu, İş Adamı Ö. Faruk Boztepe, Gazeteci Yazar Abdulkadir Uğur Kepekçi, Eğitimci Yazar Emekli Öğretmen Dilek Erdoğanyılmaz ve Kilis Meltem Koleji Genel Koordinatörü Eğitimci Alaiddin Özkar konuşmacı olarak katıldı.

Programımıza konuşmacı ve dinleyici olarak katılan herkese teşekkür ediyoruz.

İl Başkanı Öğretmen Mehmet Galip Akdağ'ın açılış konuşması :

" ‘İnsanlar değerli olmayı unuttular, önemli olmaya çalışıyorlar.’

Değerli misafirler toplumun her kesiminden insanın şikâyet ettiği ortak bir konumuz var: Eski Günler. Bizim eski günleri bu kadar özlem ile anmamızı sağlayan şey ise Kaybettiğimiz Değerlerimizdir. Bu konuda kısa bir araştırma yaptım. Yaklaşık 60 kişiden aldığım cevaplara göre; kaybettiğimiz değerler içerisinde %25 ile en fazla bahsedilen SAYGI olurken bunu GÜVEN ve HOŞGÜRÜ takip ediyor. Ne yazık ki çevresine-karşısındakine saygı duymayan, güvenmeyen ve hoşgörü ile bakamayan bir toplum olduk. İşin en acı tarafı da değerlerimize en çok yeni nesil yani gençler tarafından yaşamlarında yer verilmemesidir.

Toplumun özellikle de gençlerimizin değerlerimizden uzaklaştırılmasının bir tesadüf olmadığını düşünüyorum. Milletimize ve neslimize karşı yapılan bu taarruz büyük bir sorun gibi görülse de tabii ki çözümsüz değildir. Diğer problemlerde olduğu gibi Demir çarık giymiş bir öğretici ve kadrosu güzel yurdumuzu adım adım gezip kaybettiğimiz değerlerimizi milletimize hatırlatmaya başladı. 

İşte İcmal Gençlik Derneği temeli çok önce atılmış ve çalışan bir kadronun adıdır. Gençleri Hak adına ve kendi yararına kazanmayı düstur edinen İcmal Gençlik vatanına, milletine, inancına ve ailesine sahip çıkar. İcmal Gençliğinin hamurkârı Prof. Dr. Haydar Baş ise gençliği şöyle tarif eder : “İcmal Gençliği fikri alt yapısı çok güçlü olan, ne dediğini bilen, vatan ve millet sevdası doruk noktada olan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü baş tacı eden, mandacı değil ulusalcı, şovenist-kafatasçı değil milliyetçi, fundamentalist değil dindar bir gençliktir. ”

Bugün bu sıfatlara sahip bir toplulukla bir arada olmaktan gurur duyuyor tekrar Hoş Geldiniz diyorum."